Cizrna s květákem

pinit

Cizrna, známá také jako cicer beraní, je starověká plodina s bohatou historií a vynikajícími výživovými vlastnostmi. Pochází z oblasti Středního východu a Indického subkontinentu a je pěstována již tisíce let. Její unikátní chuť a textura ji činí oblíbenou ingrediencí v kuchyni po celém světě.

Historie cizrny sahá až do starověkých civilizací Egypta a Mezopotámie, kde byla považována za důležitou potravinu. Byla široce využívána v tradičních kuchyních Středního východu a Indie, kde se stala nedílnou součástí mnoha pokrmů. Cizrna byla také oblíbenou plodinou ve starověkém Řecku a Římské říši, kde byla ceněna pro svou dlouhou trvanlivost.

Výživové vlastnosti cizrny jsou výjimečné. Je bohatá na bílkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Obsahuje také železo, zinek, hořčík a další důležité živiny pro zdraví. Díky svému vysokému obsahu vlákniny pomáhá udržovat zdravou trávicí soustavu a regulovat hladinu cukru v krvi. Cizrna je také zdrojem rostlinných bílkovin, což ji činí ideální volbou pro vegetariány a vegany.

V kuchyni je cizrna mnohostranná a může být použita v různých typech pokrmů. Nejznámějším jídlem s cizrnou je hummus či falafel. Cizrnu lze také použít jako přísadu do salátů a polévek, kde dodává texturu a výživu.

Kromě toho může být cizrna použita i ve sladkých pokrmech, jako jsou dezerty a koláče. Věřím, že pár sladkých receptů se zde objeví, protože ji takto ráda využívám.

(Zdroj a inspirace: Mary McDougall)

Obtížnost: Pro začátečníky Doba přípravy 10 min Doba vaření 30 min Celková doba 40 min
Porce: 4
Vhodné období: Podzim

Suroviny

Postup

  1. V půl šálku zeleninového vývaru a na vysokém ohni orestujte cibuli a česnek, po dobu asi 5 minut, do změknutí cibule.

  2. Přidejte římský kmínky a sladkou papriku, dobře promíchejte a restujte ještě asi 2 minuty, až se koření rozvoní. Podle potřeby přidejte vodu, aby se směs nepřipalovala ke dnu hrnce.

  3. Stáhněte na střední oheň a přidejte cizrnu, květák, nakrájenou bramboru, nakrájená rajčata, černý pepř a skořici. Zalijte půlkou šálku zeleninového vývaru. Dobře promíchejte. Přikryjte poklicí a nechejte dusit asi 15 minut.

  4. Poté přidejte meruňkovou marmeládu, promíchejte, znovu přikryjte poklicí a vařte dalších 10 minut. Dávejte pozor, aby se směs nepřichytila ke dnu, případně přidejte trochu vody.

  5. Chcete-li, osolte těsně před podáváním nebo dejte každému strávníkovi šanci, ať si (ne)posolí podle chuti na talíři.

Poznámky k receptu

Podávejte se svou oblíbenou přílohou. Co takhle dát si kuskus?

1 Comment

  1. Opravdu dobré. Trochu pálivé, trochu sladké.

Leave a Comment

Mohlo by se vám líbit...